“Anne, bugün okula gidemeyecek kadar hastayım.” Okuldan kaçmak için hastalık numarası yapmakla ilgili şakalar yaparız ama hastalık her zaman taklit edilmez. Öğrencilerin her gün karşı karşıya kaldıkları stres faktörleri, ebeveynlerinin karşılaştıkları kadar zararlı olabilir. Yine de öğrenciler için stres yönetimi, yetişkinler için stres yönetimi kadar hazır değildir.

“Stresten kimlerin etkilendiğini” gösteren çizelgeler meslekleri listeler. 1’den 10’a kadar bir ölçekte, polis memurları 7,7 ve öğretmenler 6,2 puan veriyor – ancak öğrencilere puan verilmiyor. “Öğrenci” bir meslek olarak kabul edilmez. Çevrimiçi arama yapanlar, “öğretmen işi + stres azaltma” gibi bir ifade yazar ve adil bir yanıt alır. “Öğrenciler için stres yönetimi” yazın ve yanıt çok daha azdır.

Okula Gidemeyecek Kadar Hasta?

Stresörler öğrencileri hasta edebilir ve yapabilir. Stresörler “dövüş ya da kaç” tepkisini ortaya çıkarır ve vücut hemen hazırlanır. Kısa süreli hayatta kalmak için fazladan adrenalin sağlar. Bağırsak aktivitesi gibi işlevleri geçici olarak beklemeye alır. Kanın kaslara yönlendirilmesini sağlar. Hafif hareketleri algılamak için göz bebeklerini genişletir. Kalp kaslara oksijen vermesini hızlandırır. Bütün bunlar ve daha fazlası, savaşabilmemiz veya “çılgın gibi koşabilmemiz” için birkaç dakika içinde gerçekleşir.

Beden hazırlanır ve öğrenci hareketsiz oturursa, beden hazırlıklarını geri almalıdır. Stres yönetimi için fırsat olmadığında hastalanabilir.

Okulda Yeterince Hasta mısınız?

Çoğu öğrenci, östresin (iyi stres) okulda olumlu bir yardımcı olduğunu düşünür. Elbette, çok fazla stres bazı öğrencilerin sınavlar sırasında donup kalmasına neden olur, ancak uygun miktarda östres öğrencilerin en iyilerini ikna edebilir.

Öğrenciler için stres yönetimi belirli stresörlere yönelik olmalıdır, ancak bunlardan bazıları aslında östres stresörleridir – veya olabilir.

Aşağıdaki stres etkenlerini göz önünde bulundurun.

1. Akademisyenler: Akademik baskı, böyle olmasına izin verilirse sıkıntı oluşturabilir. Bununla birlikte, stres yönetimi yoluyla daha büyük başarılara teşvik eden eustress olabilir. Bu durumda, öğrenciler için stres yönetimi, akademik başarıların üzerine inşa edilmesini gerektirir. En yüksek performansı ödüllendirmek, daha fazla akademik mükemmelliği teşvik edebilir.

2. Çevre: Öğrencilerin kendi başlarına halletmesi durumunda okul ortamı sıkıntılı olabilir. İlk uyum sağlamaya yönelik planlanmış etkinlikler ve aralıklı gevşeme dönemleri, öğrenciler için stres yönetiminize eustress’i dahil etme konusunda çok ileri gidebilir.

3. Ders Dışı: Pek çok öğrenci doğal olarak ders dışı etkinlikler arar ve onları bir östres kaynağı olarak bulur. Diğerleri, onlarla ilgilenmek için baskı hissediyor ve bunun yerine sıkıntı çekiyor. Öğrenciler için stres yönetimi, faaliyetlerin dikkatli bir şekilde seçilmesini ve bu faaliyetler, okul hayatı, aile hayatı ve yarı zamanlı işler arasında denge kurulmasını gerektirir.

4. Akranlar: Öğrencilerin buna ne kadar çabuk teslim olduklarına bağlı olarak, akran baskısı bir östres veya sıkıntı kaynağı olabilir. Stres yönetimi isteyen öğrenciler, sağlam inançlar oluşturmak ve onlara bağlı kalmak isteyeceklerdir.

5. Zaman Yönetimi: Öğrenciler için stres yönetimi, çizelgelemeyi ele almalıdır, çünkü bu alandaki eksiklik, bir öğrencinin hayatının diğer tüm alanlarını veya çoğunu etkileyebilir. Bazıları için diğerlerinden daha kolay olan bir günlük planlayıcı taşıma ve ona bağlı kalma alışkanlığı, sıkıntının çoğunu ortadan kaldırabilir.

6. Veliler: Ne yazık ki, öğrenci stresinin bir kısmından ebeveynlerin kendileri sorumlu. Öğrencilerin yaşlandıkça ebeveynlerinden daha fazla bağımsızlık istedikleri iyi bilinmektedir. Olgun yetişkinler olacaklarsa bu gereklidir. Aynı zamanda, mücadele denklemin her iki tarafında da büyük sıkıntıya neden olabilir. Öğrenciler için stres yönetimi çabalarından başarı istiyorsanız, veli/öğrenci ilişkisinin stresini ön plana çıkarmanız gerekir.

Öğrenciler, sadece dengeli beslenerek ve yeterli uyku alarak kendi stres yönetimi için çok şey yapabilirler. Düzenli uyanma ve uyku saatleri de dahil olmak üzere bir program sürdürerek buna katkıda bulunabilirler.

En İyi İlk Yardım?

Egzersiz, muhtemelen öğrenciler için stres yönetiminin en iyi yollarından biridir. Aynı zamanda basittir. Tamamen çaresizlik duyguları vurduğunda, egzersiz bir yardım eli gibi gelir. Öğrenciler yakındaki herhangi birine veya herhangi bir şeye dikkat çekmek istediklerinde, egzersiz bu duyguları uygun kanallara yönlendirir. Öğrenciler beyinlerinin çalışmayı durdurduğunu hissettiklerinde, egzersiz motorları yeniden çalıştırabilir.

Bu 2 basit alıştırma, öğrenciler için ilk yardım stres yönetimi sağlar.

1. Oturduğunuz yerden kalkın, hızlı adımlarla tuvalete gidin ve yüzünüze soğuk su çarpın. Altı veya yedi kez püskürtün.

2. Koltuğunuzdan ayrılın ve beş dakikalık bir yürüyüşe çıkın. Yürürken bilinçli olarak kaslarınızı gevşetin ve derin derin nefes alıp verin – zorlanmadan olabildiğince derinden.

Öğrenciler için uzun vadeli stres yönetimi, düzenli, günlük bir egzersiz rejimi içermelidir. Egzersiz, hayal kırıklığı ve öfke gibi duyguları açığa çıkarma eğilimindedir. Egzersiz ayrıca stresin tetiklediği adrenalini azaltır ve östresi yükselten endorfin üretir.

Öğrenciyseniz veya öğrenciler için stres yönetimi sağlıyorsanız, düzenli egzersizi bir öncelik haline getirin.

Anna Hart