Yönetici, bir kuruluşun veya resmi bir kuruluşun işlerini yöneten kişi olarak tanımlanır. Yöneticiler ve yöneticiler olarak da adlandırılırlar. Çünkü çoğumuz geçimimizi sağlamak için bir organizasyonda çalışıyoruz; hepimiz yönetimden sorumluyuz. Ancak idarecilik hiçbir zaman kolay bir iş değildir, çünkü işlerin belirlenen süre içinde insanlardan alınması anlamına gelir. Bu genellikle ikna anlamına gelir ve aynı zamanda çoğu insan güç kullanmadan çalışmadığından güç uygulaması anlamına gelir. Yine de güç, yöneticinin etkinliğini azaltan bir tepki yaratır. Her lider ve yönetici, insanlara bir şeyler ulaştırmak zorunda olduğu için iyi bir yönetici olmak zorundadır.

İnsanlar bu beş kurala uyarlarsa daha iyi ve daha verimli yönetici olabilirler.

1. Kanun Hükmünde Kararname

Çoğu zaman yöneticiler, işi halletmek için insanların peşinden koşmak zorundadır. Bu yöntem, yöneticinin altında çalışan az sayıda insan olduğunda işe yarayabilir. Sayı büyüdüğünde, yöneticiler enerjilerinin çoğunu, planlama ve önemli işleri yapmak için zaman bırakmadan insanları kovalamak için harcarlar. Ödüller ve cezalar için görevleri ve kriterleri açıkça ortaya koyan, iyi tanımlanmış kurallara ve yasalara dayalı bir sistem geliştirmek gerçekten daha iyidir. Bu şekilde yönetici, bireyleri aramak yerine, yalnızca ödüllendirilecek veya cezalandırılacak kişilere odaklanmak zorundadır.

2. Adil Olun

Yönetime ilişkin kurallar açıkça belirlendikten sonra, bir sonraki adım, kuralların adil ve adil bir şekilde uygulanmasıdır. Bu, yöneticilerin gözdeleri bile kuralların ötesinde ödüllendirilemeyeceği ve yasaları çiğnedikleri takdirde cezalandırılmaları gerekebileceği için bazen sorun yaratabilir. Yine de adalet ve eşitlik, çoğu insanı objektif olarak performans göstermeye motive eder ve organizasyonun verimliliği otomatik olarak artar.

3. Kararlı Harekete Geçin

İnsanları ödüllendirmek ve teslim etmeyenleri cezalandırmak çoğu zaman kolay değildir. Ödüller her zaman sorgulanır ve cezalar her zaman nefret uyandırır. Yine de iyi bir yönetici, kuralların kutsallığını korumak istiyorsa, uygun önlemleri almak zorundadır. Eylemler seçici ama sert olmalı ki diğer insanlar üzerinde caydırıcı bir etki yapsın.

4. Geribildirim

Kuralları çerçevelerken hiçbir zaman tüm durumları görselleştiremez. Kurallar ancak gerçek yaşam durumlarında insanlara uygulandığında test edilir. Bu nedenle yönetici, kuralların uygulanması konusunda sürekli olarak geri bildirim almalıdır. Bu, onun etkisiz olduğu kanıtlanmış kuralları atmasını ve daha iyi sonuçlar verebilecek yeni kurallar koymasını sağlayacaktır.

5. Gizliliği Kullanın

Kurallar genellikle o kadar kapsamlı ve esnek değildir ki, organizasyon bir makine gibi davranmaya başlar. Bundan sonra, kuralların yaratılma amacını unutarak, sadece kuralların uygulayıcısı olurlar. Bu nedenle kurallar, yöneticilere, kuralların yalnızca uygulayıcısı olmak yerine, organizasyonun amaçlarına ulaşmak için kuralları kullanabilmesi için yeterli takdir yetkisi vermelidir. Takdir yetkisi, yöneticinin insan unsuruyla ilgilenebilir.

Dr Awdhesh Singh